Αρχική σελίδα

Αγαπητοί γονείς και μαθητές

Τα 5 χρόνια που διευθύνω το σχολείο ήταν ιδιαίτερα δύσκολα, αλλά καταφέραμε με τους συναδέλφους εκπ/κούς να λειτουργήσουμε σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο.

Πετύχαμε αφενός, να καλύψουμε μαθησιακές δυσκολίες με την απαράμιλλη εκπαιδευτική δουλειά των εκπ/κών του Σχολείου μας και αφετέρου με την ένταξη μας σε εκπαιδευτικά προγράμματα.

Τις 4 προηγούμενες σχολικές χρονιές υλοποιήσαμε και διαχειριστήκαμε εθελοντικά ΠΡOΓΡΑΜΜΑ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ όλων των μαθητών του Σχολείου μας ανεξαιρέτως οικονομικής κατάστασης από το Ίδρυμα Ρrοlepsis Στ. Νιάρχου.

Το πρόγραμμα αυτό παρέχει καθημερινά πρωινό (σάντουιτς, φρούτο, γάλα) στους μαθητές μας. Το παραπάνω πρόγραμμα λειτούργησε συνεργατικά δηλαδή ανέλαβαν την διαχείριση του, το 15μελές των μαθητών μαζί με τους καθηγητές τους. Έτσι το πρόγραμμα αυτό πέρα από το πρόβλημα σίτισης, που λύνει θέτει τις βάσεις για ένα καλύτερο περιβάλλον για την ίδια την εκπαιδευτική διαδικασία.

Ειδικότερα η συμμετοχή μας και σε άλλα προγράμματα όπως για παράδειγμα του ΕΣΠΑ, με 5μηνο διορισμό ψυχολόγου, που έθεσε τα θεμέλια μιας καλύτερης στήριξης σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς!

Χωρίς να παραβλέπουμε τις όποιες δυσκολίες, που παρουσιάζονται καθημερινά πρέπει να ξεπεράσουμε και αντικειμενικές δυσκολίες. Μέσα σε δύσκολες συνθήκες γενικευμένης ανεργίας δημιουργούμε ένα περιβάλλον αισιοδοξίας για πολλές οικογένειες της περιοχής καθώς και των ίδιων των μαθητών μας.

Επίσης υλοποιήσαμε 3 προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων, project καθώς και ένα πρόγραμμα εθελοντισμού και καλλιτεχνικής δημιουργίας των μαθητων σε συνεργασία με το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και την ευγενική χορηγία του κόστους των χρωμάτων από το Σύλλογο Εμπόρων Θεσ/νίκης.

Ο αθλητισμός και ο πολιτισμός είναι στις προτεραιότητες μας καθημερινά με την συγκρότηση ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ (ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ-ΒΟΛΕΥ-ΜΠΑΣΚΕΤ) και ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ.

Όπως καταλαβαίνετε οι προοπτικές του Σχολείου μας είναι θετικές και έχουν δημιουργηθεί οι προυποθέσεις έτσι ώστε όλοι μαζί εκπ/κοί, μαθητές, γονείς, κοινωνικοί φορείς, συνεργατικά να διδάξουμε ήθος, αξίες αλλά και να εργαστούμε βαθιά στο επίπεδο της μετάδοσης της σύγχρονης γνώσης μέσα στη σχολική αίθουσα.

Λάσκαρης Σταύρος

MSC Oικονομολόγος